Zmieniacz sit jako element linii granulacyjnej
W obecnych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że recykling oraz przetwarzanie odpadów są potrzebne i pożyteczne dla środowiska. Granulowanie tworzyw sztucznych jest procesem recyklingu, który ma na celu przerobienie i zagęszczenie materiałów. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych sposobów. W wyniku powstają granulki o nazwie regranulat, które mogą być zastosowane ponownie w procesie produkcji.
Na czym polega granulacja?
W skład linii do granulacji tworzyw sztucznych wchodzi między innymi podajnik taśmowy, wytłaczarka, zmieniacz sit, głowica tnąca we mgle wodnej oraz stół wibracyjny. Jest to zestaw, który umożliwia łatwy recykling plastiku. Warto wiedzieć, że jakość regranulatu jest zależna od siły wiązań między cząsteczkami surowca i od tego, jakiego rodzaju linie do granulacji tworzyw posiadamy. Proponujemy różnorodne linie do recyklingu PP oraz innych tworzyw. Oferujemy sprawdzone, kompletne zestawy – zarówno nowe, jak i używane, w niższych cenach. Recykling poprzez granulowanie wydaje się być dość skomplikowanym procesem, dlatego ułatwiają go specjalistyczne urządzenia. Samo sterowanie linią granulacyjną wymaga tylko jednego, dobrze przygotowanego pracownika, ponieważ obsługa nie sprawia większych problemów.
Rola zmieniacza sit w granulacji tworzyw sztucznych
Zmieniacz sit w dużym stopniu usuwa wszelkie zanieczyszczenia w roztopionym polimerze, dlatego jego praca znacznie poprawia jakość otrzymanego tworzywa. W pierwszej kolejności roztopiony polimer zostaje doprowadzony do kanału wlotowego zmieniacza, a następnie w komorze filtracyjnej jest przetłaczany przez sito wymienne. Dzięki zamontowanym grzałkom w komorze utrzymywana jest jednakowa temperatura. Po przejściu przez sito, na którym pozostają zanieczyszczenia, polimer zostaje wydalony ze zmieniacza przez komorę wylotową. Co jakiś czas należy wymieniać sito, aby praca zmieniacza sit była efektywna. O konieczności takiej wymiany poinformuje nas oprogramowanie urządzenia.