Specyfika i rodzaje procesów wytłaczania
Wytłaczanie to jeden z procesów technologicznych znajdujących zastosowanie w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Ma na celu wytwarzanie długich elementów — półproduktów lub gotowych wyrobów.
W tym artykule chcielibyśmy w skrócie przedstawić specyfikę procesu wytłaczania oraz maszyny, które są używane do realizacji tego rodzaju prac.
Na czym polega proces wytłaczania?
W procesach wytłaczania tworzywo sztuczne w postaci proszku, przemiału lub granulatu jest wprowadzane w układ plastyfikujący, a następnie w postaci plastycznej jest przepychane przez głowicę – narzędzie ( kanał o odpowiednim profilu).
Przed rozpoczęciem prac tworzywo sztuczne najczęściej występuje w formie granulatu. W ten sposób można je wprowadzić do specjalnego podgrzanego cylindra, gdzie ulega plastyfikacji i homogenizacji. Następnie przechodzi przez głowicę wytłaczającą oraz kalibratory odpowiednio formujące wyrób. W ten sposób otrzymujemy gotowe rury, profile, płyty, folie itp. Tak powstała wytłoczka zostaje schłodzona i pocięta na odcinki w niezbędnych wymiarach. Może zostać również nawinięta na szpulki lub bębny.
Możemy wyróżnić kilka odmian procesów wytłaczania, w tym konwencjonalne, auto–termiczne, porujące – spieniające (ze specjalnym środkiem spieniającym), z rozdmuchem (np. w celu uzyskania rękawa foliowego), z napełnianiem, współwytłaczanie.
Maszyny stosowane w procesie wytłaczania
W procesach wytłaczania biorą udział specjalne urządzenia określane mianem wytłaczarek do tworzyw sztucznych. Wyróżniamy kilka rodzajów wytłaczarek, w tym:
- wytłaczarki jednoślimakowe i dwuślimakowe
- wytłaczarki stożkowe i równoległe
- wytłaczarki współbieżne i przeciwbieżne
Adekwatnie do poszczególnych rodzajów wytłaczarek mogą być zastosowane ślimaki stożkowe, równoległe, współbieżne i przeciwbieżne.
Wytłaczarka wyposażona jest w trzy podstawowe układy — napędowy, sterowania i plastyfikujący. Dodatkowo każde urządzenie posiada zasobnik na surowiec, czyli specjalny podajnik (objętościowy lub wagowy). Jak już zostało wspomniane, tworzywo sztuczne zwykle podawane jest w formie granulatu, ale możliwe są też inne formy, w tym przemiału, aglomeratu, proszku.