Płatki PET a ekologia
Jeszcze kilkanaście lat temu butelki PET stanowiły dość kłopotliwy odpad. Pojęcie recyklingu dosłownie raczkowało i niewiele firm zastanawiało się nad tym, czy zużyte butelki można jeszcze jakoś wykorzystać. Obecnie butelki PET przechodzą odpowiednie procesy recyklingowe, dzięki którym uzyskuje się tzw. płatki PET. A te z kolei w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy mamy większą świadomość, czym jest ekologia, stanowią pożądany surowiec produkcyjny.
Do wyboru, do koloru
Płatki PET powstają z recyklingu butelek PET. Jak ławo można się domyślić, na rynku dostępne są one w wielu odmianach. Najpopularniejsze są płatki bezbarwne, niebieskie i zielone, jednak niektórzy dostawcy oferują też zestawy mieszane. Z płatków PET najchętniej korzysta przemysł włókienniczy. To właśnie do niego trafia około 70% płatków z recyklingu. Około 25% płatków trafia do firm, które zajmują się produkcją opakowań. Tym sposobem płatki znów stają się… butelkami na napoje. Paradoksalnie znienawidzone przed laty odpady PET, rzetelnie sortowane i poddawane recyklingowi, mogą okazać się najbardziej ekologicznym surowcem do produkcji opakowań. Włókna PET kupują też chętnie producenci włóknin, geowłóknin, folii, taśm, żyłek i sztucznego włosia. Z odpowiednio przygotowanych płatków PET można wytwarzać też protezy naczyniowe, które dzięki osiągnięciom medycyny, cały czas ewoluują.
Pozyskiwanie płatków PET
Należy również wspomnieć o fakcie, że proces pozyskiwania płatków PET został udoskonalony tak, aby linie recyklingowe były jak najmniej obciążające dla środowiska naturalnego. Butelki PET pozyskiwanie są od komunalnych zakładów oczyszczania, sortowni odpadów i firm zajmujących się skupem. Najsłabszym ogniwem w procesie cały czas pozostają… ludzie, którzy nie przykładają odpowiedniej wagi do sortowania odpadów. Dlatego właśnie warto zwracać najbliższym osobom (i nie tylko!) uwagę na to, by poprawnie segregowali śmieci. To nie sam surowiec PET jest wrogiem środowiska, tylko nasze złe nawyki.