PET jako materiał opakowaniowy. Zalety
O problemach związanych z masowym użytkowaniem butelek PET słyszał chyba każdy. PET, czyli politereftalan etylenu, rozkłada się setki lat. Współczesne osiągnięcia recyklingu sprawiały jednak, że stał się pożądanym surowcem do produkcji nowych opakowań.
Opakowanie idealne
Dlaczego butelki PET, a także inne opakowania (słoiki, tacki, folie itp.) z tego surowca zrobiły taką furorę? To proste: mogą być one przezroczyste jak szkło, lecz nie tłuką się tak łatwo, a do tego są o wiele lżejsze. Opakowania są bardzo elastyczne i wytrzymałe, znoszą cierpliwie nawet trudne warunki transportowe. PET jest dobrą barierą dla gazów, dlatego wydaje się idealny do dystrybucji napojów gazowanych. Dodatkowo PET łatwo się obrabia i kształtuje. To nie koniec jego cech, które czynią go idealnym materiałem opakowaniowym. PET jest dobrym izolatorem elektrycznym, ma dobre właściwości suwne, jest odporny na słabe kwasy, oleje i tłuszcze. Materiał nie przeciera się łatwo, a do tego trudno go przebić ostrym narzędziem. Wszystko to sprawia, że opakowania PET idealnie zabezpieczają towary krążące po świecie.
Recykling PET
Biorąc pod uwagę długi rozkład opakowań PET, musimy zadbać o to, aby jak najwięcej opakowań trafiało do recyklingu. Zużyte butelki są tam sortowane, rozdrabniane i myte, po czym trafiają do specjalistycznych maszyn. Opakowania PET poddaje się recyklingowi mechanicznemu, z którego otrzymuje się m.in. płatki PET, z których z kolei produkuje się nowe opakowana. PET może też być poddawany recyklingowi chemicznemu, podczas którego udaje się oddzielić zanieczyszczenia i uzyskać substancje potrzebne do stworzenia nowych tworzyw. Reasumując, opakowania PET mają wiele zalet, które sprawiają, że są opakowaniami idealnymi. Zużyte opakowania mogą jednak być ogromnym obciążeniem dla środowiska, dlatego konieczne jest dążenie do jak najbardziej efektywnego recyklingu PET. Unia Europejska chce uzyskać 90% poziom obowiązkowego recyklingu butelek plastikowych już w 2025 r. Jest to realne – obecnie około 60% butelek trafia do recyklingu.