Najważniejsze urządzenia do recyklingu tworzyw sztucznych
Prawidłowe gospodarowanie odpadami wiąże się z wieloma korzyściami, w tym zwiększeniem wydajności przedsiębiorstwa i obniżeniem kosztów produkcyjnych. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednich urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. W artykule opisujemy kilka z nich.
Maszyny do wstępnej obróbki tworzyw
Proces recyklingu można podzielić na kilka etapów – każdy z nich wymaga użycia innych maszyn. Wśród podstawowych urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych wyróżnia się te przeznaczone do wstępnej obróbki materiałów. Są to m.in.:
- rozdrabniacze – inaczej nazywane shredderami, służą do przerabiania dużych albo twardych materiałów na drobniejsze elementy o zbliżonych do siebie rozmiarach i kształcie;
- młyny – zwykle stosowane do obróbki elementów nieprzekraczających 50 cm (często uprzednio przerobionych w shredderze), efektem pracy młyna jest uzyskanie drobno zmielonych frakcji tworzywa sztucznego.
Używane w procesie rozdrabniania nowoczesne urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych umożliwiają przygotowanie odpadów do dalszej obróbki w innych maszynach, które nie są przystosowane do pracy z elementami o tak dużych gabarytach.
Maszyny do wytłaczania – podstawa przetwórstwa tworzyw
Jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych są wytłaczarki. Dzięki nim możliwe jest nadanie surowcowi pożądanego kształtu. Zazwyczaj pracują z tworzywem w postaci granulatu, uzyskanym dzięki młynom czy shredderom. Butelki, rury, pręty, folie, profile, rynny, opakowania, ramy okienne – to tylko niektóre z wielu wyrobów, które mogą wytworzyć maszyny wytłaczające.
Inne ważne urządzenia do recyklingu tworzyw to także m.in.:
- pulweryzatory – do proszkowania materiału;
- myjki – do oczyszczania odpadów;
- zagęszczarki – do łączenia różnych odpadów.