Jak działa kruszarka do tworzyw sztucznych?
Butelki, palety, karoseria samochodowa, opony, odpady elektroniczne – kruszarki do tworzyw sztucznych są w stanie rozdrobnić różnego rodzaju materiały. W jaki sposób działają te urządzenia? Wyjaśniamy w artykule.
Budowa kruszarki do tworzyw sztucznych
Jedną z podstawowych części kruszarki do tworzyw sztucznych jest komora, w której znajdują się wirniki obrotowe oraz system tnący – noże wykonane są z hartowanej stali. To właśnie ich zadaniem jest przerobienie odpadów na mniejsze elementy o podobnych rozmiarach i kształcie, a tym samym przygotowanie ich do dalszej obróbki lub transportu czy magazynowania.
Kruszarką do tworzyw sztucznych steruje się przy wykorzystaniu elektronicznego panelu, na którym ustawia się parametry pracy. Rozdrabniacze do plastiku są do siebie zbliżone pod względem budowy, ale mogą różnić się szczegółami konstrukcyjnymi. W zależności od modelu shreddery rozdrabniają różne tworzywa.
Niektóre kruszarki wyposażone są w docisk hydrauliczny, dzięki czemu mogą przetwarzać puste elementy o dużych gabarytach. Inne posiadają dwa oddzielne napędy czy dodatkowe funkcje, takie jak czyszczenie materiału.
Kruszarka jedno-, dwu- czy czterowałowa – którą wybrać?
Rozdrabniacze do plastiku dostępne są w wersji jedno-, dwu- i czterowałowej. Kruszarka do tworzyw jednowałowa ma kompaktową budowę i sprawdza się przy rozdrabnianiu mniejszych elementów z plastiku, drewna, papieru czy gumy. Z kolei jej dwuwałowy odpowiednik zalecany jest już w przypadku większych i twardszych elementów – np. palet czy plastikowych beczek lub elektroniki.
Rozdrabniacze czterowałowe nadają się do przetwarzania odpadów o największych gabarytach i twardości, np. karoserii samochodowych. Warto dodać, że kruszarki do tworzyw sztucznych mogą być stosowane w istniejących już instalacjach albo użytkowane jako wolnostojące maszyny.